Skip to main content

Koty chodzą własnymi ścieżkami i wydają się być samowystarczalne. Mimo tego w kwestii ochrony kocich łapek, pomoc właściciela okazuje się nieodzowna. Łapy kota potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, która nie tylko chroni je przed mikrourazami, ale również ułatwia chodzenie. Jak zadbać o łapy kota wychodzącego – poznaj nasze porady w dalszej części artykułu.

Ochrona łap kota zimą i latem

Komfort życia kota zależy również od stanu jego łapek. Poduszki łap są odporne na ostrą i trudną nawierzchnię, jednak w starciu ze skrajnymi temperaturami podłoża są na przegranej pozycji. Zatem szczególnie latem i zimą należy wdrożyć pielęgnację łap u kotów wychodzących. Zarówno upalna, jak i mroźna temperatura sprzyjają powstawaniu urazów, pęknięć, a także poparzeń lub odmrożeń.

W takich sytuacjach najlepiej zabezpieczać łapki kota specjalnym preparatem ochronnym. Produkty tego typu tworzą na poduszkach film ochronny, który zapobiega utracie wody i wspiera ich regenerację po wszelkich uszkodzeniach. POLISEPT® VET REGENERATION to żel silikonowy, będący postawą pielęgnacji łapek kota podczas lata i zimy.

Pielęgnacja pazurów kota

Pazury mają niebagatelny wpływ na samopoczucie kota. Jest to szczególnie istotna sprawa w przypadku kotów niewychodzących, które nie mają wielu okazji, aby ścierać je do odpowiedniej długości.

Kot posiada po 5 palców na przednich łapkach, a 4 palce na tylnych łapkach. Każdy palec jest wyposażony w pazur, czyli rogowy twór naskórka, którego zadaniem jest ochrona delikatnych opuszków palców. Podczas chodzenia są one schowane, stąd długie pazury mogą powodować dyskomfort u kota. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne przycinanie pazurów lub zakup drapaka.

Koty mają niezwykłą zdolność do krycia się ze swoim bólem, stąd możemy nie rozpoznać pierwszych znaków, że zwierzak cierpi przez wrastające pazury. Kontrolowanie długości pazurów może uchronić czworonoga przed tym nieprzyjemnym doświadczeniem.

Jak obcinać pazury u kota?

Do obcinania pazurów u kota można wykorzystać cążki lub nożyczki. Podczas tego zabiegu istotne są szybkie i zdecydowane ruchy. Przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z niecierpliwym osobnikiem, który bardzo szybko może nam uciec lub reagować agresywnie. Jak często obcinać kotu pazury? Warto robić to regularnie, według potrzeb. U niektórych kotów taka potrzeba może występować co 2 tygodnie, u innych zaś co 2 miesiące.

Miejsce, w którym przycinamy pazury powinno się odbywać poniżej białej linii. Jeżeli naruszymy tę granicę, narazimy kota na krwawienie i ból. Macierz pazura to żywa tkanka, zawierająca naczynia krwionośne, dlatego też powinniśmy wykonywać zabieg z dużą ostrożnością.

Uzupełnianie diety

Odżywianie pazurów i poduszek łap jest równie ważne, co ich ochrona z zewnątrz. Zdrowa skóra i silne mocne pazury to cel, któremu skutecznie sprosta preparat w kapsułkach MULTIWAY VET DUOCAPS – SIERŚĆ. Unikalny skład dostarcza składników odżywczych, które są odpowiedzialne za wzmocnienie oraz lepszą kondycję skóry i pazurów. Wyjątkowy smak będzie atrakcyjny nawet dla najbardziej wymagających kotów.

Uszkodzone łapy kota – jak rozpoznać?

Przesuszone, łuszczące się i popękane łapki świadczą o ich złym stanie. Dodatkowo łapy kota wychodzącego są twardsze, co świadczy o tym, że temperatura na zewnątrz nie jest dla nich sprzyjająca. Przywrócenie naturalnej miękkości zapewni prawidłowa pielęgnacja i ochrona.

Wszelkie drobne uszkodzenia i rany na kocich łapkach warto codziennie odkażać, gdyż w trakcie dnia na powierzchni łapek gromadzą się bakterie, które mogą opóźniać proces gojenia.

Jak zadbać o łapy kota?

Kocie łapki mogą znieść wiele, ale w obliczu ekstremalnych temperatur, takich jak mróz i upał, potrzebują wsparcia. Pielęgnacja łap kota obejmuje troskę o poduszki łap, jak i pazury. Zadbane łapki przekładają się na komfort podczas poruszania się, dlatego powinno się regularnie sprawdzać ich stan.